3-го жовтня 2019 року в Інституті міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка відбулася Міжнародна конференція «Mental Health and Psychosocial Support at the East of Ukraine: Achievements and Challanges» – «Психічне здоров’я та психосоціальна підтримка на сході України: досягнення та виклики». Захід організовано Посольством Суверенного Мальтійського Ордену в Україні у співпраці з Інститутом міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка за підтримки Посольства Кіпру в Україні, Посольства Швеції в Україні та UN Women Ukraine. Партнерами конференції виступили Посольство Швейцарії в Україні, Офіс ООН з координації гуманітарних питань (OCHA), Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (UNHCR), Всесвітня Організація Охорони Здоров’я (WHO), International Medical Corps та Мальтійська Служба Допомоги.
Серед присутніх були Надзвичайний і Повноважний Посол Малазії Раджа Реза Раджа Заіб Ша, Надзвичайний і Повноважний Посол Північної Македонії Крум Ефремов, Надзвичайний і Повноважний Посол Хорватії Аніца Джамич, заступник Глави Місії та Радник Посольства Республіки Молдова в Україні Нікалай Мийня, представники Посольства Естонії, Посольства Казахстану, Посольства Кувейту, Посольства Нідерландів, Посольства Норвегії, Посольства Польщі, Посольства Росії, Святого Престолу та Посольства Сполучених Штатів Америки. Серед представників українського уряди були присутні представники міністерства закордонних справ України, міністерства внутрішніх справ України, державної прикордонної та фіскальної служби України.
Основною темою конференції було висвітлення важливості та специфіки надання якісної психологічної підтримки різним соціальним групам, жінкам, дітям та людям похилого віку, і особливо постраждалим від конфлікту на Сході України.
Відкрили Міжнародну конференцію вітальними промовами Надзвичайний і Повноважний Посол Мальтійського Ордену в Україні пан Антоніо Газзанті Пульєзе ді Котроне, директор Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка пан Валерій Копійка, заступник міністра у справах ветеранів та тимчасово окупованих територій пан Олександр Терещенко, та голова представництва Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні Ярно Хабіхт. Зокрема, пан Терещенко зазначив, що подія має неабияку вагу для українського суспільства так як «якщо не приділяти достатньої уваги психологічним проблемам осіб які постраждали під час конфлікту на Сході України який триває уже 5тий рік, його наслідки будуть ще більш глобальними та тривалими у часі». Натомість пан Ярно Хабіхт підкреслив, що «за останній період Всесвітня Організація Охорони Здоров’я позитивно відзначила розвиток спеціалізованих структур та збільшення кількості проектів спрямованих саме на надання психосоціальної підтрики в Україні» хоч залишається потреба ще більшої співпраці зі сторони української громади.
Програма конференції складалась з трьох панельних дискусй: психосоціальна підтримка жінок, дітей та людей похилого віку. Окрема увага була приділена проекту Суверенного Мальтійського Ордену по наданню психосоціальної підтрики на Сході України який триває з 2015 року та був одним із перших зі свого роду.
Під час конференції виступили Посол Кіпру, пан Луїс Телемаху, представники Посольства Швейцарії та міжнародних організацій таких як Всесвітня Організація Охорони Здоров’я, International Medical Corps, Мальтійська Служба Допомоги та Malteser International, Save the Сhildren, International Committee of Red Cross, Medicos del Mundo, UN Women та представники українських організацій «Рух жінок ветеранів» та гуманітарна організація «Проліска». Під час конференції виступили також професор Київського національного університету ім. Тараса Шевченка пані Ольга Буткевич та представник Національного Університету Києвомогилянська Академія, психотерапевт, доктор медичних наук пан Сергій Богданов. Протягом роботи конференції було не тільки представлено результати того, що вже є зроблено у сфері психологічної підтримки в Україні, висвітлено результати та специфіку роботи різного роду проектів, але і обговорено труднощі з якими з якими доводиться стикатись та можливі подальші кроки для їх подолання. Як зазначила пані Аліса Ладик Бризгалова, представник Всесвітньої Оргнанізації Охорони Здоров’я, «на жаль, не існує достатнього зв’язку між різними секторами надання допомоги» і часто створюються замкнуті кола у яких особа не є взмозі остримати повноцінну різносторонну допомогу. Як зазначила пані Аліса, в загальному в Україні, як і у будь якій країні яка зазнала гуманітарної кризи, координація між організаціями та проектами, які працюють у сфері психосоціальної підтримки, має бути удосконалена для ефективнішої та більш успішної роботи.
Ціллю події було створити чергову оказію для обміну інформацією між організаціями та спеціалістами, які працюють в Україні у сфері психосоціальної підтримки та вкотре є привернути увагу міжнародної спільноти, української влади та засобів масової інформації до делікатної, проте деколи недооціненої проблеми психологічного здоров’я людини та негативного ефекту, який має на нього довготривалий хронічний конфлікт.
По завершенні конференції буде видано підсумковий збірник, в якому будуть сформульовані конкретні та оперативні підсумки виступів та обговорень усіх доповідачів.